Гуми - обща информация

Гумите са едно от най-важните неща в мотоциклета. Те създават контакта между повърхността, по която се движим и мотора. Благодарение на тях имаме контрол над движението.

В ранните дни на мотоциклетизма гумите не са били много качествени, но и машините не са имали мощността на днешните. Размерите на предната и задната са били еднакви. Гумите са били камерни (с вътрешна). Контактната площ е била твърде малка и мотоциклетите са били нестабилни, поднасяли са лесно и не е било възможно да се накланят колкото съвременните.

Поради важността им с годините гумите са се развили много. Днешните са изработени от висококачествени суровини чрез най-модерни технологии. Гумите вече са безкамерни, задната е много по-широка от предната, а формата им позволява мотоциклетът да се накланя почти неограничено в завоите.

Има различни видове гуми според предназначението им – състезателни, спортни, спорт-туристически, off-road, за супермото, за круизър, за тежки туръри и всетипови. Те се различават по много неща, като конструкция, грайфери, товароносимост, дължина на живота, максимална допустима скорост и други. При избора на гуми е препоръчително да имате предвид за какъв мотоциклет и за какъв начин на каране ще бъдат ползвани. Безсмислено е да използвате състезателни гуми от най-висок клас за да ходите с тях на работа, както е опасно да се използват всетипови за състезания.

Възрастта на гумата е от решаващо значение за нейните качества. Дори да не е използвана, тя остарява. Качествата на материалите, използвани при изработката, се влошават. Гумата вече не е толкова еластична и много по-лесно губи сцепление. Датата на производство, известна също като D.O.T. число се изписва на борда. То е съставено от четири цифри – първите две са седмицата, вторите са годината на производство на гумата. Така например D.O.T. 0501 означава, че гумата е произведена през петата седмица на 2001-та година, или с други думи в периода между 29-ти Януари и 4-ти Февруари 2001 г. Не е препоръчително да купувате гуми, по-стари от 4 години.

Също така трябва да се спазват скоростния и товарния индекс. Ако превишите товарния индекс, или карате по-бързо от скоростния е възможно гумата да се разпадне. При първият случай това ще бъде от претоварване, а при втория – вследствие на огромните центробежни сили, създаващи се при въртенето.

Много е важно да се използва точния размер гума за дадения мотоциклет. Вероятно ще чуете много търговци да казват „Ама те по принцип ги купуват с един размер по-широки!” Това е напълно погрешно. Мотоциклетната гума, погледната фронтално, има овална форма за да се осигури максимална контактна площ при всякакъв ъгъл на наклон. Когато на джантата се монтира гума, по-широка от определения размер, този овал се деформира и е възможна загуба на сцепление при определени наклони.
При монтажа на гуми трябва да се спазват посоките на въртене на колелото, изписани на борда. Конструкцията и грайферът са проектирани за въртенето и в една посока. Ако монтирате гумата наопаки е възможно изцяло да загубите сцепление на мокър път.

При съвременните гуми задната е по-широка от предната за да има по-голяма контактна площ и следователно по-добро сцепление. Това е така, за да не поднася мотоциклета при даване на газ, защото именно задното колело предава мощността от двигателя към пътя. Колкото по-мощен е мотоциклета, толкова по-широка е задната гума. При някои круизъри тя е още по-голяма, въпреки по-малката им мощност. Това обаче е от една страна защото изглежда по-добре, но от друга защото при този клас мотори тежестта е по-голяма и пренесена повече към задната част на машината.

Съставът на гумите варира от много мек до твърд и от него зависят много неща. Когато гумата е по-мека това осигурява много по-добро сцепление, но създава по-голямо съпротивление при движението. Те са с по-кратък живот. По-твърдите гуми са с по-лошо сцепление, но позволяват развиването на по-големи скорости и като цяло са много по-дълготрайни.

Гумите, създадени за каране по писта, по принцип са с по-мек състав и формата им е по-различна от шосейните. Погледнати фронтално те изглеждат донякъде като латинската буква V. Това създава по-добро сцепление при силен наклон в завой, но за сметка на това имат по-малка контактна площ при каране направо, което води до по-лесно поднасяне и по-бързо износване на централната им част. Те не са подходящи за каране по шосе, тъй като са създадени да издържат екстремни натоварвания, каквито почти не могат да бъдат постигнати на път.

Гумите биват най-различни според грайфера – от напълно гладките пистови до създадените за off-road, чиято дълбочина е няколко сантиметра. В зависимост от условията на каране са препоръчителни различни гуми. При изцяло шосейно каране ролята на грайфера е да отвежда настрани водата за да се запази максимална контактна повърхност. Често при тези гуми има само малки прорези, водещи по диагонал от центъра към периферията. Тези за писта нямат почти никакъв грайфер! Така се осигурява максимална контактна площ. Пистовите гуми за мокра настилка са с множество отвеждащи водата канали. При така наречените „таралежки” (гуми за off-road) грайферът играе по-различна роля – той се забива в калта и загребва. Тези гуми са неподходящи за асфалт, тъй като контактната им площ е съвсем малка. В България, според ЗДП и ППЗДП, всички моторни превозни средства, включително мотоциклетите, трябва да имат грайфер, дълбок поне 1.6 мм.

gumi3.jpgИзключително важно е да следите маркерите за изтъркване на гумите. Те са два вида. Едните са стрелка, разположена на борда на гумата. Ако ръба достигне до стрелката е необходима смяна. Другите маркери са издатини в грайферите. Те са оцветени отвътре и когато се изтъркат се вижда цвета им. Видите ли го - сменяйте гумата!

Ето няколко съвета относно гумите:

  • Полезно е да се четат ревюта на гуми. Фактът, че мотоциклетите са по-бързи от автомобилите, движат се на неколкократно по-малка повърхност и завиват по по-динамичен начин говорят достатъчно защо ни трябват по-добри гуми.
  • Не карайте прекалено рязко с нови гуми – те са покрити с консервационен слой, който е хлъзгав.
  • При спукване на гума е препоръчително да я смените, защото се нарушава целостта и. Въпреки това комплект за ремонт или спрей за гуми могат да ви измъкнат от сложна ситуация.
  • Налягането на въздуха в гумите е изключително важно за поведението на мотоциклета и е лесно за поддържане.
  • Гумите сами показват кога трябва да бъдат сменени – когато се забележат специфичните маркери гумата вече не бива да бъде използвана.
  • Ако дадена гума става на джантата, това не означава, че ще стане и на рамата. Може да е твърде висока или широка и да опира някъде.
  • Винаги използвайте съответстващи една с друга гуми. Те са проектирани да вършат най-добра работа в комплект.
  • Поддръжката на колелата и гумите трябва да бъде част от обслужването на мотоциклета. Проверка на налягането, проверка на износването, проверка на джантите за изкривяване, проверка на лагерите.