Конструкция

Повечето технически характеристики на гумата, можем да прочетем по стените на гумите. Стената на гумата се явява информационната и табела. Комбинацията от числа и букви показва не само името на бранда, но и максимално допустимият товарен и скоростен индекс. Освен това, стените играят и важна роля при предаването на страничните и периферни сили, поглъщането на удари.

Протекторът е външната част на гумата, която влиза в непосредствен контакт с пътя. Профилът и каучуковият му състав зависят от предназначението на гумата. Прието е, че по-твърдата каучукова смес увеличава издръжливостта и живота на гумата, но пък намалява сцеплението. По-меката каучукова смес осигурява повече сцепление, но и съответно – намален живот на гумата. Все пак животът на гумата зависи и от средната скорост на каране, от климатичните и пътни условия.

Докато протектора, както подсказва името му, увеличава живота и издръжливостта на гумата, така каркасът поддържа формата й. Каркасът е основата на цялата система. Материалите, които се използват са един или повече слоя от найлон, изкуствена коприна или полиестер. Той издържа тежестта на мотора, осигурява стабилност и комфорт и трябва да е достатъчно гъвкав и да позволява деформации, което допринася за поглъщане на неравностите и ударите по пътя. Радиалният каркас е по-гъвкав от традиционната опоясена диагонална конструкция и предлага по-голяма степен на поглъщане. Да разгледаме и една „дисекция” на основните типове каркас:

Гума с радиален каркас (90°) и стоманен пояс на 0°. Това е патентована технология на фирмата Metzeler, при която предната и задна гума са с радиален каркас и едно пластов стоманен пояс. В своите изделия Metzeller традиционно използват стоманена корда. При тях, под внимание се взема посоката на въртене на гумата и поясът се увива по обиколката на каркас-а под ъгъл 0°. Предимството е, че използването на стомана осигурява висока твърдост, а възможността да се нагласи пространството при увиване дава различно разпределение на твърдостта от рамената до горната част.

Опоясена гума с радиален каркас (90°). Главната разлика с опоясената диагонална гума е в структурата на каркас-а, който в случая е радиален, което означава, че кордите му са увити радиално около гумата, от едното до другото рамо. По този начин се правят гуми с ниско сечение, което е предимство за стабилността при завой, за намаляване на теглото и доброто високоскоростно представяне.

Опоясена диагонална гума има структура със стандартен каркас и пояс, направен от един или повече пресичащи се пластове. Разликата между каркас-а и пояса е в различните им функции, поради което и материалите са различни. Поясът, най-вероятно, е от найлон и трябва да намали динамичните деформации, породени от центробежните сили, а каркасът трябва да поддържа контура на гумата.

Диагонална гума или стандартната, позната още и като х-слойна гума. Нейната структура се състои от каркас, при който в зависимост от скоростните и тегловни спецификации един или повече се припокриват. Всеки пласт е направен от текстилни корди, обвити в каучук, а ъгъла на припокриване / застъпване е такъв, че да осигури определените динамични характеристики.

Борда осигурява закрепване на гумата върху джантата и е подсилен от стоманени корди, обвити в каучук. Те спомагат за предаването на усукващия момент при ускоряване и спиране, както за механическото свързване на гумата към джантата за предотвратяване загуба на налягане.
Безкамерните гуми са със специални изисквания по отношение на борда, тъй като той трябва да осигури запечатване с джантата, за да няма изтичане на въздух. Важно е да знаем, че не всички лети джанти са подходящи за монтиране на безкамерни гуми. Обърнете внимание на препоръките на производителя на джантите.

Върху борда можете да разберете скоростният индекс на гумата. Той показва максимално допустимата скорост за дадената гума. Гумите може да са с еднакви размер и шарка, но с различен скоростен индекс, което се дължи на конструкцията на гумата, вследствие на което и представянето е различно. Максималните скоростни характеристики варират в зависимост от размера. Обърнете внимание за препоръчителните размери в зависимост от модела на мотоциклета.

Друг съществен елемент се явява и товарния капацитет, защото гумите се предлагат с различна степен на товароносимост. Важно е да не превишавате максимално допустимия тегловен индекс. Вземете под внимание теглото на мотоциклета, теглото на допълнителните съоръжения, както и теглото на водача преди да изберете точния тегловен индекс. Товароносимостта на гумата може да бъде намалена при недостатъчно налягане в гумите.