Гуми за автомобилен спорт

Формула 1

Във високоскоростните автомобилни надпревари, разработването на гумите е доведено почти до съвършенство от производителите на гуми, доставящи такива за различните (или един доставчик за всички отбори) тимове.

През годините от създаването на Формула 1 в началото на 50-те години на ХХ век, гумата претърпява огромно развитие. Спортните гуми еволюилрат от такива, преличащи на нормалните нарязани автомобилни гуми, до високотехнологични „инструменти“ наречени „сликове“, даващи огромно предимство в скорост и издържливост, която изиграва решаваща роля за спечелване на шампионски титли.

Сликовете заменят нарязаните гуми още през 60-те години и остават върху болидите на Формула 1 до 1997 година, когато с решение на ФИА са приети мерки за повишаване на сигурността и по-голяма конкуренция сред участниците в шампината, като първото решение е за намаляване на скоростта, като са въведени задължителни канали на гумите - три на предните и четири на задните гуми, които правят сцеплението по-малко и скоростта пада, независимо от мощността на автомобилите. Нарязани остават гумите за мокро, като те са две вида - за много наводнена писта и такива с които може да се кара на мокра и на изсъхваща писта, наречени „интермедия“. От Сезон 2009 ФИА отново връща гладките гуми във Формул

Сликове

Гладките гуми (сликове), са разработени с влагане на огромни финансови и технологични средства, от огромни екипи, множество тестове, както стационарни така и поставени върху спортен автомобил, имат много висок коефициент на сцепление със състезателното трасе, като в процес на работа се износват за много кратко време (брой обиколки).

Гумите предварително се загряват в специални покривала, където достигат номинална работна температура, преди да бъдат поставени върху болида. При движение с висока скорост се разтапя повръхностният слой от високата температура и триене с асфалта, като се образуват мехури.

В много случаи, неправилно избраните настройки на болида (аеродинамични, геометрия на окачването, притискателна сили) се износват многократно по-бързо от нормалното (наречено „грейдинг“), при което се губи сцепление с трасето и много по-ниска скорост в завоите.

Тъй като болидите спират с много висока скорост преди и в завоите, често се получава блокиране на предно колело, при което се получава свръх износване на тази част от повръхността, която е била в контакт с трасето, създавайки крайно неблагоприятния т процес на изнодване, наречен „спотинг“, който води до вибрации, дебалансиране на болида и като цяло по-ниска скорост.

Сликове, на които ясно се виждат мехурите, получаващи се вследствие износването на гумата.

Индикар, КАРТ, НАСКАР

В задокеанските автомобилни серии, все още се използват гуми без нарези - сликове. Основен доставчик е компанията "Файърстоун".

През годините за „Формула 1“, „Индикар“ и др., доставчици на гуми са били компании като:

  • Goodyear
  • Bridgestone
  • Dunlop
  • Michelin
  • Pirelli
  • Avon
  • Firestone